Dolský Mlýn – Jetřichovice

Pro někoho romantické zákoutí, pro jiného místo vyvolávající strašidelné představy. To je Dolský mlýn. Stojí na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, jen asi 3 km od Jetřichovic.

Místo jako stvořené pro pohádkové příběhy

Původně trojkolový mlýn, jehož dvě kola poháněla mlecí zařízení a třetí pilu, je dnes sice již jen torzem, avšak spolu s místem, na kterém stojí, je stále velkým lákadlem pro návštěvníky oblasti a navíc jako stvořené pro pohádkový příběh. Dolský mlýn využili filmaři k natáčení pohádky Pyšná princezna a pro filmové účely je i nadále občas využíván. Torzo obvodových zdí mlýna se stalo kulisou například pro pohádku Peklo s princeznou. V blízkosti Dolského mlýna roste již více než 180 let památný Královský smrk. Obvod kmene měří něco kolem tří metrů a pne se do výšky sedmadvaceti metrů.

Jak se dostanete k Dolskému mlýnu?

K Dolskému mlýnu se dostanete pěšky nebo na kole. Je několik možností:

  • po žluté trase z centra Jetřichovic. Vzdálenost 3,9 km
  • po Naučné stezce Růžová. Z centra obce Růžová přibližně 5 km. Cestou se můžete zastavit na nedávno vybudované vyhlídce Růžence. Velmi pěkné místo.

Kde se ubytovat v Jetřichovicích?

Jetřichovice a okolní vesnice jsou vyhlášenou turistickou oblastí a patří mezi nejžádanější v regionu. Nabídka ubytování v Jetřichovicích a okolí je opravdu velká. Můžete si pronajmout chalupu, ubytovat se v malebném penzionu nebo užít si luxusní ubytování ve wellness hotelu. 

Další zajímavosti v Jetřichovicích

Mezi nejvyhlášenější turistické cíle v okolí Jetřichovic a Dolského mlýna bezesporu patří Jetřichovické vyhlídky. Nejznámější je Mariina vyhlídka a Rudolfův kámen. 

Další tipy na výlety v okolí Zákup:

no images were found

Líbí se Vám tento web?

Budeme rádi, jestliže na své stránky umístíte některý z připravených odkazů:

zamekzakupy.cz

Zámek Zákupy

Zámek Zákupy - národní kulturní památka u České Lípy